Used Allen Bradley 100S-C23EJ14BC Safety Contactor, 23A, 3NO+1NO/4NC Aux, 24VDC Coil
Skip to product information
 per
Shipping calculated at checkout.
We have more than 5 in stock!
SKU: SB-212553
RV-2-B
From our inventory we are selling a Allen Bradley 100S-C23EJ14BC Safety Contactor, 23A, 3NO+1NO/4NC Aux, 24VDC Coil.
Specifications:
  • Model #: 100S-C23EJ14BC, 100-C23E*10, 100S-F
  • More Information:
    • Allen Bradley Safety Contactor
      • Coil Voltage: 24VDC
      • Rated Current (AC-3): 23A
      • Rated Power:
        • Single Phase: 3HP @ 230VAC
        • Three Phase: 15HP @ 575VAC
      • Contacts: 3NO
      • Auxiliary Contacts: 1NO + 4NC
      • Mounting: DIN Rail
View full details