Used Allen Bradley 4983-DS120-401 Surge Protective Device, 1-Pole, 150VAC 40kA
Skip to product information
 per
Shipping calculated at checkout.
We have 4 in stock!
SKU: SB-196410
ST14-5-H
From our inventory we are selling a Allen Bradley 4983-DS120-401 Surge Protective Device, 1-Pole, 150VAC 40kA.
Specifications:
  • Model #: 4983-DS120-401
  • More Information:
    • Allen Bradley Surge Protective Device
      • Poles: 1
      • AC Network: 120VAC
      • Operating Voltage: 150VAC Ma
      • Discharge Current:
        • Max: 40kA
        • Nominal: 20kA
      • Protection Level: 0.9kV
      • Voltage Protection Rating: 700V
      • Mounting: DIN Rail
View full details