Used Faulhaber 2230V024S DC Geared Micromotor, Coreless Silver, 24VDC, Ø22mm, 40.5:1
Skip to product information
Sold out
SKU: SB-204821
ST8-6-K
From our inventory we are selling a Faulhaber 2230V024S DC Geared Micromotor, Coreless Silver, 24VDC, Ø22mm, 40.5:1.
Specifications:
  • Model #: 2230V024S
  • More Information:
    • Micromotor
      • Voltage: 24VDC
      • No Load Motor Speed: 9000RPM
      • Gear Ratio: 40.5:1
      • Stall Torque: 12 mNm
      • Shaft Diameter: Ø4mm
      • Commutation Metal: Silver
View full details