Used Festo DNC-63-240-PPV Pneumatic Cylinder, Stroke: 240mm, Bore: 63mm, 10bar/145psi
Skip to product information
Sold out
SKU: SB-112092
R1-2-A
From our inventory we are selling a Festo DNC-63-240-PPV Pneumatic Cylinder, Stroke: 240mm, Bore: 63mm, 10bar/145psi.
Specifications:
  • Model #: DNC-63-240-PPV
  • More Information:
    • Pneumatic Cylinder
    • Double Acting
    • Stroke: 240mm
    • Bore: 63mm
    • Max Pressure: 10bar/145psi
    • Rod End: M16x1.5 Thread
    • Adjustable Pneumatic Cushions at Both Ends
    • Ports: G3/8
View full details