Used Festo EGC-70-800-TB-KF-0H-GK Belt Driven Linear Actuator 800mm Stroke, NEMA 23
Skip to product information
 per
Shipping calculated at checkout.
We have 1 in stock!
SKU: SB-213892
ND-4-B
From our inventory we are selling a Festo EGC-70-800-TB-KF-0H-GK Belt Driven Linear Actuator 800mm Stroke, NEMA 23.
Specifications:
  • Model #:  EGC-70-800-TB-KF-0H-GK
  • More Information:
    • Festo Belt Driven Linear Actuator
      • Stroke: 800mm
      • Motor Mount: NEMA 23
      • Belt Pitch: 3mm
      • Shaft Diameter: ø24.83mm
      • Feed Constant: 78mm/U
      • Max Feed Force: 100N
      • Max Speed: 5m/s
      • Load: 1850N
View full details