Used IAI RCS2-RA13R-I-750-2.5-150-T2-S-B Robo Cylinder 750W, 2.5mm Lead, 150mm Stroke
Skip to product information
 per
Shipping calculated at checkout.
We have 1 in stock!
SKU: SB-209801
SD-5-C
From our inventory we are selling a IAI RCS2-RA13R-I-750-2.5-150-T2-S-B Robo Cylinder 750W, 2.5mm Lead, 150mm Stroke.
Specifications:
  • Model #: RCS2-RA13R-I-750-2.5-150-T2-S-B
  • More Information:
    • IAI Robo Cylinder
      • Motor Type: 750W Servo Motor
      • Applicable Controller: SCON, SSEL, XSEL-P/Q, XSEL-RA/SA
      • Encoder Type: Incremental
      • Lead: 2.5mm
      • Stroke: 150mm
      • Brake: Yes
      • Max Payload:
        • Horizontal: 400kg
        • Vertical: 200kg
      • Rated Thrust: 5106N
      • Max Push Force: 9800N
View full details