Used IGS 4-2-6.29-ME-PLE-25LBS Customline Micro Compression Gas Spring, 2.17" Stroke
Skip to product information
 per
Shipping calculated at checkout.
We have more than 5 in stock!
SKU: SB-200698
ST34-4-G
From our inventory we are selling a IGS 4-2-6.29-ME-PLE-25LBS Customline Micro Compression Gas Spring, 2.17" Stroke.
Specifications:
  • Model #:  4-2-6.29-ME-PLE-25LBS
  • More Information:
    • Compression Gas Spring
    • Stroke: 2.17"
    • Set Force: 25 lbf
    • Rod Diameter: 0.16"
    • Body Diameter: 0.47"
    • Extended Length: 6.29"
    • Shoulder Length: 5.49"
    • Threads: M4 x 0.7
    • Eyelet Diameter: 0.16 in
View full details