Used Ohmite L225J50R Wirewound Resistor, 50Ohms, 225W, 4.595kV, 5% Tolerance
Skip to product information
Sold out
SKU: SB-201059
ST42-2-D
From our inventory we are selling a Ohmite L225J50R Wirewound Resistor, 50Ohms, 225W, 4.595kV, 5% Tolerance.
Specifications:
  • Model #: L225J50R
  • More Information:
    • Ohmite Wirewound Resistor
      • Resistance: 50Ohms
      • Power Rating: 225W
      • Voltage Rating: 4.595kV
      • Tolerance: 5%
      • Termination: Solder lug
      • Length: 267mm
      • Width: 32mm
View full details