Used Omegadyne LC8313-213-5K Through-Hole Load Cell ø2.13" ID,10VDC, 5K lb Capacity
Skip to product information
 per
Shipping calculated at checkout.
We have 1 in stock!
SKU: SB-209729
ST10-3-K
From our inventory we are selling a Omegadyne LC8313-213-5K Through-Hole Load Cell ø2.13" ID,10VDC, 5K lb Capacity.
Specifications:
  • Model #:  LC8313-213-5K
  • More Information:
    • Omegadyne Through-Hole Load Cell
      • Compatible with: DP41-S, DP25B-S, DPiS
      • Input Voltage: 5VDC
      • Output: 2mV/V nominal
      • Zero Balance: ±2.0% FSO
      • Inner Diameter: ø2.13in
      • Outer Diameter: ø3.13in
      • Capacity: 5K lb
      • Cable Length: 5ft
View full details