Used Red Lion GEM10061 Panel Counter, 115/230VAC 11-14VDC Supply, Relay Out, *No TBB*
Skip to product information
 per
Shipping calculated at checkout.
We have 2 in stock!
SKU: SB-189856
PA-2-B
Specifications:
  • Model #:  GEM10061
  • More Information:
    • Red Lion Panel Counter / Rate Indicator
      • Digits: 6 (0.56in Height)
      • Supply Voltage: 115/230VAC 11-14VDC, 20VA
      • Sensing Power: 12VDC, 100mA Max
      • Output: (Relay) 120/240VAC / 28VDC 5A Resistive
      • Electrical Connection: Screw Terminals
      • Panel Cutout: 5in x 2.50in
      • Panel Counter Dimensions: 5.25in x 2.70in x 6.20in