Used Siemens 3RT2026-1BB40 SIRIUS Power Contactor 600VAC, 40A, 3-Pole+1NO-1NC, 24VDC
Skip to product information
 per
Shipping calculated at checkout.
We have 1 in stock!
SKU: SB-181412
ST18-2-B
From our inventory we are selling a Siemens 3RT2026-1BB40 SIRIUS Power Contactor 600VAC, 40A, 3-Pole+1NO-1NC, 24VDC.
Specifications:
  • Model #: 3RT2026-1BB40
  • More Information:
    • Power Contactor
      • 3-Pole + 1NO-1NC
      • Current Rating: 40A (AC-1)
      • Voltage Rating: 600VAC
      • Power Rating: 20HP
      • Coil Voltage: 24VDC
View full details