Used SMC MHSH3-32D 3-Finger Pneumatic Gripper 8mm Stroke, 32mm Bore, 62N, .1-.6MPa
Skip to product information
 per
Shipping calculated at checkout.
We have 1 in stock!
SKU: SB-166275
ST10-2-G
From our inventory we are selling a SMC MHSH3-32D 3-Finger Pneumatic Gripper 8mm Stroke, 32mm Bore, 62N, .1-.6MPa.
Specifications:
  • Model #: MHSH3-32D
  • More Information:
    • SMC 3-Finger Pneumatic Gripper
    • Type: Double Acting
    • Opening/Closing Stroke: 8mm
    • Cylinder Bore: 32mm
    • Operating Pressure Range: 0.1 to 0.6MPa (15-90PSI)
    • Gripping Force at 0.5MPa:
      • Internal Grip: 77N
      • External Grip: 62N
    • Ports: M5 x 0.8
    • Dimensions: 63 x 62 x 62mm
    • Mounting Thread: M4 x 0.7, M5 x 0.8
View full details